Gazy-UprawnieniaCERTYFIKAT DLA PRZEDSIĘBIORCÓW KLIMATYZACJA

Czy klimatyzacja w mieszkaniu w domu ma sens? Czy warto zainwestować w klimatyzator? Tak, klimatyzacja pozwoli komfortowo spędzić lato w mieszkaniu   lub domu ciesząc się jego urokami, a nie złoszcząc na upały. Pogody nie da się zmienić, nasze samopoczucie – tak. Coraz częściej pojawia się klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki rodzaj klimatyzacji sprawdzi się w mieszkaniu w bloku oraz w domu? Czy to się opłaca? Jak działa klimatyzator split? Przeczytaj nasz poradnik, poniżej odpowiadamy na te pytania.

Dlaczego potrzebujemy klimatyzacji w mieszkaniu?

Gdy latem zaczyna być bardzo gorąco, nasze samopoczucie znacznie pogarsza się. W mieszkaniu często jest bardzo duszno. Wysoka temperatura dokucza nam nie tylko w dzień, ale także w nocy. W takich warunkach nie da spać się spokojnie. Nie tylko temperatura ma wpływ na nasze samopoczucie. Decyduje o tym także zawartość wilgoci w powietrzu. I właśnie ukojeniem na te bolączki jest klimatyzator, który nie tylko usunie nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale także obniży wilgotność powietrza, dzięki czemu nasz komfort życia znacząco się poprawia.

Jaki klimatyzator zamontować w domu?

Mamy do wyboru wiele rodzajów oraz producentów klimatyzatorów. Klimatyzatory w pełni zautomatyzowane albo klimatyzatory proste. Klimatyzatory montowane na stałe lub przenośne. Droższe i tańsze. Wybór jest naprawdę duży i zależy od naszych oczekiwań i do komfortu, jaki chcemy uzyskać, oraz kwoty, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na kupno klimatyzatora. Najprostsze i najtańsze klimatyzatory chłodzą jedynie powietrze w pomieszczeniu, a obniżając temperaturę, zmniejszają jego wilgotność.

Jaki kupić klimatyzator? Jaka klimatyzacja w mieszkaniu oraz w domu będzie najlepsza

Droższe klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać, co jest przydatne w okresach przejściowych co pozwala w prosty sposób dogrzać wnętrza bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać oraz dzięki wbudowanemu nawilżaczowi powietrza – także regulować wilgotność względną powietrza.

Typy Klimatyzatorów

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT – Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną zawiesza się w wybranym pomieszczeniu, na ścianie. Wyposażona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Urządzenia te wyglądają efektownie, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Ustawia się ją na balkonie, montuje na ścianie elewacji lub na dachu bloku (dotyczy to mieszkania na ostatniej kondygnacji). Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych. Podczas pracy klimatyzatora w jednostce wewnętrznej powstają skropliny i należy je odprowadzić do kanalizacji lub na zewnątrz budynku, ale w taki sposób, aby nie spływały na osoby przechodzące pod budynkiem i nie niszczyły elewacji. Jeśli skropliny z klimatyzacji są doprowadzane do kanalizacji, trzeba zainstalować syfon, który zapobiegnie przedostawaniu się do pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów albo wykonać podłączenie do syfonu znajdującego się pod umywalką lub zlewozmywakiem. Instalować w miejscu, gdzie drenaż jest ułatwiony. Optymalnym rozwiązaniem jest grawitacyjny odpływ skroplin z klimatyzatora. Jeśli nie można odprowadzić kondensatu grawitacyjne należy zastosować pompkę skroplin koszt ok. 250 zł. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego lub za pomocą sterownika naściennego.

01

KLIMATYZATORY TYPU MULTISPLIT – są rozwiązaniem systemowym, umożliwiającym stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Są dobrym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu.

02

KLIMATYZATORY PRZYPODŁOGOWO-PODSUFITOWE – Wyróżnia je bardzo silny nawiew powietrza z jednostki wewnętrznej. Polecane są przede wszystkim do pomieszczeń wąskich i długich lub bardzo wysokich. W zależności od układu i charakteru wnętrza montowane są przy podłodze (wyglądają wtedy jest grzejnik o gładkiej powierzchni) lub przy suficie.

03

KLIMATYZATORY KANAŁOWE – najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych i obiektach publicznych. Montowane są w przestrzeni międzystropowej lub w pomieszczeniu technicznym. Jednostka wewnętrzna jest niewidoczna, a poddane obróbce powietrze może być dostarczane do kilku pomieszczeń jednocześnie. Nawiewniki powietrza dopasowuje się do wystroju wnętrza i rozmieszcza według indywidualnych potrzeb.

0405

KLIMATYZATORY KASETONOWE – dobre rozwiązanie zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach komercyjnych. To system urządzeń montowanych w niewielkiej przestrzeni międzystropowej. Widoczny na zewnątrz panel o czterostronnym nawiewie gwarantuje równomierny rozkład powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie umożliwia doprowadzenie świeżego i pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń powietrza.

0607

 

REKUPERACJA

Co to jest rekuperacja i na czym polega?

Rekuperacja jest to mechaniczna wentylacja z odzyskaniem ciepła, stanowiąca system, który umożliwia zmniejszenie zużycia energii oraz stabilizację dobowej temperatury wnętrz. Proces rekuperacji odbywa się w następujący sposób: świeże chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi poprzez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej, gdzie zostaje ogrzane w jego kanalikach. Ciepłe i świeże powietrze nawiewane jest do poszczególnych pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Jednocześnie z budynku usuwane jest wilgotne i zużyte powietrze (np. z łazienki, kuchni itp.), które przechodząc przez wymienniki ciepła oddaje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. W ten sposób następuje odzysk ciepła z wentylacji.

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną?

Przede wszystkim zapewnia nam bezproblemowe, stałe dostawy czystego i świeżego powietrza, zabierając jednocześnie z pomieszczeń domowych powietrze zużyte. Inne nie mniej ważne zalety rekuperacji to :

  • niższe koszty ogrzewania domu ( nawet 0 50%),
  • możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło,
  • budynek jest energooszczędny,
  • możliwość rezygnacji z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej,
  • możliwość rezygnacji z okien z nawiewnikami i mikrowentylacją,
  • brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów ( nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien),
  • nawiewane powietrze jest filtrowane co zmniejsza ilość alergenów i pyłów w domowym powietrzu,
  • zmniejszenie zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu,
  • obniżona zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym,
  • możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą),
  • brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu,
  • brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!).

Jak to działa?

„Sercem” całego systemu jest rekuperator. Rekuperator jest urządzeniem, w którym zachodzi proces przekazywania energii (ciepła) z jednego źródła do drugiego. Tutaj spotykają się dwa strumienie powietrza – wyciąganego oraz nawiewanego. Strumienie te są odseparowane w taki sposób, że się nie mieszają ale przepływając przez specjalnie skonstruowane elementy oddają sobie ciepło a do budynku nie wracają zanieczyszczenia.

Instalacja składa się z urządzenia z rekuperatorem wyposażonego w wentylatory, a w razie potrzeby – w nagrzewnicę elektryczną lub wodną, dogrzewającą powietrze. Zwykle takie urządzenie montuje się z dala od pomieszczeń codziennego użytku np. w garażu lub na poddaszu – nie jest to jednak wymogiem, centralę rekuperacyjną można montować również w mieszkaniach.

Poprzez GPWC lub też bezpośrednio ze ściany budynku przez czerpnię, pobierane jest świeże powietrze, które po procesie podgrzania w rekuperatorze trafia do kanałów wentylacyjnych rozprowadzonych w domu. Kanały takie można układać w warstwach wylewek na poddaszu lub też w przestrzeniach między stropem a sufitem podwieszanym. Przyjmuje się zasadę, że powietrze zużyte wyciągamy z pomieszczeń sanitarnych (łazienki, pralnia) oraz z kuchni, tym samym ograniczając rozprzestrzenianie się i przepływ powietrza z sanitariatów i kuchni do innych pomieszczeń. Do reszty pomieszczeń doprowadza się kanały nawiewne.

Powietrze nawiewane dostarczane jest z zewnątrz poprzez czerpnię do urządzenia z rekuperatorem na którym w okresie zimowym dochodzi do wymiany ciepła, powietrze może być dogrzane na nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej. Finalnie dostarczone jest do pomieszczenia poprzez sieć kanałów nawiewnych.

01

02

Ile kosztuje system rekuperacji?

Koszt systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego zależy od

  • metrażu dom
  • ilości i rodzaju pomieszczeń
  • rodzaju rekuperatora
  • rodzaju instalacji

…. i jakość wykonania

Pamiętaj!

Rekuperacja to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu. Podstawowym, odczuwalnym każdego dnia i każdej nocy powodem, dla którego warto się na nią zdecydować jest znacząca poprawa komfortu w domu.

Koniec z zaduchem, wietrzeniem z komarami i kurzem. Koniec z bólem głowy po nocy spędzonej w sypialni, w której zawartość dwutlenku węgla kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. W domu z dobrze wykonanym systemem rekuperacji jest pachnąco i świeżo. Bez otwierania okien i bez strat energetycznych.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.